Friday, June 24, 2016

НАША ІСТОРІЯ: ДУХОВНЕ ЖИТТЯ ЄВРЕЙСЬКОЇ ОБЩИНИ


Організована єврейська громада існувала в Заліщиках з кінця XVIII століття, проте спочатку скоріше як допоміжна громаді Тлустого (Товсте), використовуючи також їх кладовище. З початку 1800-х років побудовано синагогу і освячено єврейське кладовище. Синагога і чотири менших молитовних будинки знищено у великій пожежі в 1871 р. Вона була реконструйована за допомоги барона Ротшильда і місцевого мера.
Першим рабином Заліщик був Р. Самуїл, син Р. Ісаака Дов Марголіса. Спочатку він був рабином Ялівців (Поморці) і, за переказами, учнем самого Баал Шем Това. У 1860 р. рабином став Ар’є Р. Юда Лейбун Ігра, який помер в 1870 р. Його змінив Р. Менахем Ар’є Зайсмер (Райхенберг), син Р. Соломона Нафталі, автор твору "МеАїн Ар’є”. У 1880-х роках, коли Реб Менахем відправився до Кракова для вкорінення там хасидизму, рабином був Р. Авраам Теумім, автор твору «Бірчата Автогом». Він був замінений у 1896 р. його сином Р. Зевом, автором твору «Анафец Арот» і рабином Бухареста в 1891-1896 рр., який був у общині протягом майже 50 років. Наприкінці XIX ст. хасидський Ребе Рабін Шрага Файвіш Багер, син Р. Боруха, оселився в Заліщиках. Хасиди в Заліщиках були послідовниками або династії Ружина (особливо Чортківської філії), або Вижнице-Косівських хасидів. Кількість єврейського населення Заліщиків у 1890 р. дорівнювала 4513 осіб. На початку 1900-х багатий і забезпечений єврей Хаїм Шмуель, син Меїр Єхуда Гласна, відкрив в Заліщиках друкарню в сподіванні публікувати релігійні твори. Єдиною книгою була збірка його власних проповідей «Імре Шоффер» («Образотворчі приказки»). У 1894 р. барон Гірш створив єврейську школу, яка налічувала 235 учнів. Багато студентів відвідували громадські школи Заліщиків і околиць. У 1904 р. була створена повноступенева єврейська школа.
Варто зазначити, що до нинішнього дня в районному центрі збереглися деякі споруди, які засвідчують про життя і значення єврейської громади в літописі Заліщиків. Мова йде про колишній будинок синагоги, яка сказано вище, збудована наприкінці  XVIII – на початку ХІХ століття, по нинішній вулиці Котляревського, а також про єврейську школу барона Гірша.

Як не прикро, але в особливо занедбаному стані сьогодні перебуває колишній будинок синагоги, яка під час радянської влади використовувалась як теплодільниця, а сьогодні просто зачинена і потребує серйозної реставрації, адже ці споруди є пам’ятками архітектури та історії розвитку міста Заліщики.

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.